DĖL PRIEVOLIŲ, ATSIRADUSIŲ SUTUOKTINIAMS NEBEGYVENANT KARTU, BENDRUMO

Bylos esmė

Byloje buvo sprendžiamas klausimas dėl prievolių, atsiradusių sutuoktiniams nebegyvenant kartu, bendrumo. Teismas pasisakė dėl santuokos nutraukimo pasekmių turtinėms teisėms taikymo nuo faktinio gyvenimo skyrium, kai santuokos nutraukimas – dėl abiejų sutuoktinių kaltės.

Ieškovas kreipėsi į teismą prašydamas nutraukti šalių santuoką dėl abiejų sutuoktinių kaltės. Jis nurodė, kad su atsakove nuo 2003 m. nustojo tvarkyti bendrą ūkį, gyventi santuokinį gyvenimą. Ieškovas teismo prašė nustatyti, kad santuokos nutraukimas sutuoktinių turtinėms teisėms teisines pasekmes sukėlė nuo 2004 m. sausio 1 d., t. y. nuo to momento, kai šalys nustojo gyventi kartu, ir padalyti turtą bei atsakovės prievoles atsiradusias po šios datos pripažinti jos asmeniniais įsipareigojimais.

Pirmosios instancijos teismas konstatavo, kad santuoka iširo dėl abiejų sutuoktinių kaltės, todėl santuokos nutraukimas sutuoktinių turtinėms teisėms teisines pasekmes sukelia nuo jų santuokos nutraukimo bylos iškėlimo, t. y. nuo 2012 m. sausio 30 d. Apeliacinės instancijos teismas šioje dalyje paliko pirmosios instancijos teismo sprendimą nepakeistą.

Kasacinio teismo išaiškinimai

Pagal bendrąją civiliniame kodekse įtvirtintą taisyklę santuokos nutraukimas sutuoktinių turtinėms teisėms teisines pasekmes sukelia nuo santuokos nutraukimo bylos iškėlimo. Tačiau sutuoktinis, išskyrus tą, kuris buvo pripažintas kaltu dėl santuokos iširimo, gali prašyti, kad teismas nustatytų, jog santuokos nutraukimas sutuoktinių turtinėms teisėms teisines pasekmes sukėlė nuo tos dienos, kai jie faktiškai nustojo kartu gyventi.

Teisinis reglamentavimas, suteikiantis galimybę sutuoktiniui, išskyrus tą, kuris buvo pripažintas kaltu dėl santuokos nutraukimo, prašyti, kad santuokos nutraukimas sutuoktiniams turtines pasekmes sukeltų nuo faktinio gyvenimo skyrium dienos siejamas su galimybe išvengti turtinių pasekmių, atsirandančių dėl įstatymų nustatyto sutuoktinių turto teisinio režimo taikymo (ir sutuoktinių prievolių bendrumo). Kadangi sutuoktiniams nebegyvenant kartu tampa sudėtingiau priimti bendrus sprendimus dėl bendrąja jungtine nuosavybe esančio turto disponavimo ir bendrų prievolių prisiėmimo, daryti įtaką kito sutuoktinio priimamiems sprendimams, teismas, įvertinęs visas teisiškai reikšmingas aplinkybes, gali paankstinti santuokos nutraukimo turtinių pasekmių sutuoktinių teisėms atsiradimo momentą.

Santuokos nenutraukę, tačiau kartu gyventi nustoję sutuoktiniai, gali išvengti turto įgijimo bendrojon jungtinėn nuosavybėn ir bendrų prievolių atsiradimo.

Teismo sprendimas, nustatantis santuokos nutraukimo turtinių pasekmių atsiradimo momentą, turi įtakos tiek sutuoktinių tarpusavio teisėms ir pareigoms, tiek jų kreditorių teisėms, todėl gali būti priimtas tik sutuoktinio (ar abiejų sutuoktinių) prašymu bei išanalizavus ir nustačius sutuoktinių faktinio gyvenimo skyrium (nebegyvenant kartu) aplinkybes, taip pat įvertinus, ar šiuo prašymu nėra siekiama dirbtinai išvengti prievolių kreditoriams. Draudimas kaltam dėl santuokos nutraukimo sutuoktiniui prašyti, kad teismas nustatytų, jog santuokos nutraukimas sutuoktinių turtinėms teisėms teisines pasekmes sukėlė nuo tos dienos, kai jie faktiškai nustojo kartu gyventi, grindžiamas kaltės dėl santuokos iširimo teisiniu reglamentavimu, lemiančiu neigiamas santuokos nutraukimo pasekmes kaltam sutuoktiniui.

Prašymą taikyti santuokos nutraukimo teisines pasekmes turtinėms teisėms nuo tos dienos, kai sutuoktiniai faktiškai nustojo kartu gyventi pareiškiantis sutuoktinis paprastai siekia turtinės naudos (išvengti sutuoktiniams nebegyvenant kartu vieno iš sutuoktinių įgyto turto dalijimo ir (arba) kito sutuoktinio prisiimtų prievolių bendrumo), tačiau tokia nauda neturi būti teikiama asmeniui, kuris savo kaltais veiksmais lėmė santuokos iširimą.

Civiliniame kodekse nereglamentuota, ar teismas gali taikyti santuokos nutraukimo turtines pasekmes nuo sutuoktinių faktinio gyvenimo skyrium, kai kaltais dėl santuokos iširimo pripažįstami abu sutuoktiniai. Vis dėl to, kasacinis teismas yra išaiškinęs, jog pripažinus, kad santuoka iširo dėl abiejų sutuoktinių kaltės, atsiranda tos pačios pasekmės, kaip ir nutraukus santuoką sutuoktinių bendru sutikimu. Kai dėl santuokos iširimo kalti abu sutuoktiniai, abu jie laikomi iš esmės pažeidę savo kaip sutuoktinio pareigas.

Kasacinis teismas taip pat yra išaiškinęs, kad esant abiejų sutuoktinių kaltei išnyksta pagrindas taikyti sankcijas vienam sutuoktiniui dėl santuokos nutraukimo, nė vienas sutuoktinis negali būti laikomas nukentėjusiu dėl santuokos iširimo, kartu nėra pagrindo drausti naudotis galimybe paankstinti santuokos nutraukimo turtinius padarinius sutuoktinių teisėms. Sisteminis civilinio kodeksų normų aiškinimas lemia, kad kai kaltais dėl santuokos iširimo pripažįstami abu sutuoktiniai, bet kuris iš jų gali prašyti, kad teismas nustatytų, jog santuokos nutraukimas sutuoktinių turtinėms teisėms teisinius padarinius sukėlė nuo tos dienos, kai jie faktiškai nustojo kartu gyventi. Abiejų sutuoktinių kaltė dėl santuokos iširimo nėra kliūtis teismui santuokos nutraukimo turtines pasekmes nuo sutuoktinių faktinio gyvenimo skyrium pradžios.

Nagrinėjamoje byloje buvo nustatyta ir neginčijama faktinė aplinkybė, kad šalys 2003 metais liovėsi gyventi kartu ir nuo to laiko bendro ūkio netvarkė. Atsakovės individuali įmonė įsteigta 2004 metais, sutuoktiniams nebegyvenant kartu. Byloje nėra duomenų, kad ieškovas nebegyvenant kartu būtų galėjęs daryti įtaką atsakovės bei jos individualios įmonės prisiimtoms prievolėms arba gavęs naudos iš jų. Minėtos prievolės atsirado praėjus reikšmingam laikui nuo sutuoktinių bendro gyvenimo pabaigos ir nė vienas kreditorius neįrodinėjo, kad šios prievolės atsirado sutuoktiniams gyvenant kartu. Nors atsiliepime į ieškovo kasacinį skundą atsakovė nurodo, kad individualios įmonės pajamos buvo naudojamos šalių nepilnamečiams vaikams išlaikyti, tačiau, kasacinio teismo vertinimu, šis argumentas nėra teisiškai reikšmingas sprendžiant dėl prievolių, atsiradusių sutuoktiniams nebegyvenant kartu, bendrumo.

Rezultatas

Kasacinis teismas išaiškino, kad ieškovui pareiškus prašymą nustatyti, kad santuokos nutraukimas sutuoktinių turtinėms teisėms teisines pasekmes sukėlė nuo 2004 m. sausio 1 d., buvo pagrindas jį tenkinti, nes byloje buvo pripažinta abiejų sutuoktinių kaltė dėl santuokos nutraukimo, konstatuota, jog sutuoktiniai buvo nustoję gyventi kartu iki nurodytos datos, o aplinkybių, rodančių, kad šalys šiuo prašymu piktnaudžiavo ar siekė išvengti prievolių, nenustatyta.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2013 m. liepos 16 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-398/2013

APB PAKĖNAS IR PARTNERIAI teikia teisines paslaugas šeimos teisės srityje, taip pat dėl santuokos nutraukimo

Sekite mūsų naujienas Facebook

Pasidalinkite straipsniu!

Facebook
LinkedIn
Scroll to Top

Šioje svetainėje pakenas.eu yra naudojami slapukai siekiant pagerinti jūsų naršymo kokybę ir statistikos tikslais. Jeigu nepageidaujate, kad slapukai būtų saugomi jūsų naršyklėje prašome juos išjungti savo naršyklės nustatymuose. Daugiau informacijos kaip mes tvarkome jūsų duomenis galite rasti privatumo politikos puslapyje.